0

Frenk Soğanı

Haziran 14, 2010 baharat dünyası

Frenk Soğanı

Faydalı Bilgi:

Frenk Soğanı yabani yetişir. Bu yüzden evlerin ve bazı derelerin yataklarında sıklıkla bulunur. Romalılar Frenk Soğanı’nı ve ondan elde edilen yeşil bir sosu yumurta için çok severlerdi ve etlerini de onunla pişirirlerdi. Frenk Soğanı Büyük Carl için çok önemliydi, bu yüzden Pfalz’de bu bitkinin yetiştirileceği bir bahçe talep etmişti.

Tadı Nasıldır?:

Tadı soğan gibidir, ama daha yumuşak ve daha iyidir.

Mutfakta:

İyi dilimlenmiş taze Frenk Soğanları et çorbalarında, sebze yemeklerinde iyi bir şekilde sunulur ve salata ile yoğurt ve yumurtadan yapılan soslarda kullanılır. Frenk Soğanı aynı zamanda peyniri, özellikle krem peynirini ve diğer tatlı peynir çeşitlerini ve tabi ki çömlek peynirlerinin tadına tat katar. Unutulmaması gereken bir şey de taze tereyağ ve frenksoğanıdır. Sadece yağın üzerine serpmek yeterlidir – çünkü bu baharatın hafif tadı pişirirken kaybolur. Yine de tarhun otu, frenk maydanozu ve maydanoz ile birarada çok uyumludur.

Faydaları:

Frenk Soğanı B2 ve C vitamini açısından zengindir ve kerotin, sodyum, kalsiyum, potasyum, fosfor ve demir bakımından zengindr. Kan basıncını ve iştahı arttırır.

Kaynak: Kotanyi Baharat

Yorum Yaz